Az irodapiac átalakulása elkerülhetetlen: a hagyományos felújítások helyett egyre inkább alternatív megoldásokra és funkcióváltásokra van szükség. Az ingatlantulajdonosoknak ki kell lépniük a megszokott keretekből, hogy versenyképesek maradhassanak. A Portfolio Property Investment Forum egyik panelbeszélgetésén a szakértők egyetértettek abban, hogy az iroda- és kereskedelmi ingatlanok jövője a rugalmasságban és innovációban rejlik, legyen szó átalakításról vagy teljes funkcióváltásról.
A hazai intézményi bérlakáspiac megteremtődéséhez szükséges elemeket járták körül a Property Investment Forum délutánján a meghívott lakáspiaci szakértők. Jelenleg ugyanis nincs intézményesített bérlakáspiac a Gránit Alapkezelő legutóbb bejelentett első projektjét leszámítva, noha sok fiatal munkakezdő életét könnyíthetné meg, ha a lakáskiadás nemcsak magánkézben lévő ingatlanokra vonatkozna.
ESG, fenntarthatóság, zöld átállás és megfelelés, alternatív működés, energiahatékonyság, újrapozícionálás, taxonómia - olyan buzzword-ök amelyek most kezdenek el igazán betörni a mindennapjainkba és alakítják át folyamatosan a működési modelleket, és amelyek a Property Investment Forum beszélgetései közül sem maradhattak ki. A következő 20 év évben ezeknek a témáknak várhatóan nagyobb súlya lesz, mint a covid okozta munkába járás vagy nem járás kérdésének.
A logisztika jelenleg az ingatlanpiac sikerágazatának tekinthető, és a befektetők figyelme egyre inkább Kelet-Közép-Európára összpontosul, amiben nagy szerepe van annak, hogy a működőtőke-beáramlás következtében egyre több akkumulátorgyár létesül a régióban. Hogy ez a trend várhatóan tovább erősíti-e az ágazat növekedését a közeljövőben, arról Dr. Kovács Benedek, partner, ügyvéd, Head of Real Estate, Baker McKenzie kérdezte a XX. Property Investment Forum szakértőit.
A magyar építőipar jelentős változások előtt áll, amelyek a hatékonyságot és a fenntarthatóságot helyezik előtérbe. Az Építési és Közlekedési Minisztérium, a DVM Group és az ARKANCE Hungary szakértői osztották meg gondolataikat a szektor jövőjéről a XX. Property Investment Forum panelbeszélgetésén, amit megelőzően Koncz Vera Zsuzsa, a bitmist CEO-ja előadásában mondta el tapasztalatait.
Mit várunk a magyar tranzakciós piactól a következő 12 hónapban? Bár nincs nagy baj, de összességében nem történik semmi, ügynökségi oldalon viszont nem látjuk annyira sötétnek a jövőt, több ügylet is zárul még idén, és a jövő évre is látunk még tranzakciók a csőben – mondta el a XX. Property Investment Forum konferencia finanszírozási panelbeszélgetésén a beszélgetés moderátora Zeller Gábor, az iO Partners Capital Markets Senior Directora.
A szállodaipari eszközök befektetési lehetőségeiről volt szó a Portfolio Property Investment Forum 2. szekciójának nyitóelőadásában. Az ezt követő panelbeszélgetésen a hotelpiacról, mint egy dinamikusan fejlődő lehetőségről beszélgettek a résztvevők, amely most különösen vonzóvá vált a befektetők számára még így az inflációs nyomás közepette is.
Az ingatlanpiac fehér hollójának is nevezhetjük a hazai bevásárlóközpont-fejlesztéseket, a szabályozások miatt nem véletlen, hogy alig valósult meg új retail fejlesztés az elmúlt 10 évben. Felújítások, ráncfelvarrások, újratervezések vannak, de kérdéses, hogy milyen kilátások mentén képzeli el a szakma a bevásárlóközpontok piacát. Kell-e egyáltalán új retail egység az országnak? Hogyan hatnak a vásárlói szokások változásai a piacra, a fejlesztőkre és ingatlantulajdonosokra? Lesz-e még új pláza Magyarországon? Ezekről is szó volt a 20. Property Investment Forumon.
Az irodaházak jövőbeni fejlődése a fenntartható, rugalmas és a jövő munkaerejének igényeihez igazodó munkakörnyezetek kialakításában rejlik. De mit tartogat a jövő az irodaházak számára? Mi a jelentése és milyen funkciójuk van a toronyvállalatoknak? Milyen új műszaki megoldásokkal csökkenthető az energiafelhasználás, a károsanyag-kibocsátás, valamint javítható az épületek üzemeltetésének hatékonysága? Többek között ezeket a kérdéseket járták körül a XX. Property Investment Forum konferencia második szekciójának előadói, majd egy panelbeszélgetés során az épületüzemeltetés hatékonyságáról beszélgettek a szakértők.
Milyen trendek formálják az ingatlanhasználatot, szolgáltatásokat? És mindezek hogyan vannak kapcsolatban a mesterséges intelligencia legújabb vívmányaival és a száguldó digitalizációval, adatgyűjtéssel és -elemzéssel? Milyen újdonságokat hoz az ingatlanpiacra az AI? Ezeket a kérdéseket feszegették a meghívott szakértők a Property Investment Forum egyik kerekasztal-beszélgetése során.
Göröngyös volt az elmúlt 1 év a hazai és a nemzetközi ingatlanpiacon, de vajon tisztult-e már a kép az egyes szegmensekben? Éledeznek-e a befektetők? Lenyugodott a bérletipiac? Változtak a slágertermékek? Indulnak a finanszírozások? A digitalizáció, a zöldülés és az ESG berobbant már? Mi lesz a következő 1 és 20 év hazai ingatlanpiaci valósága? - ezekről a kérdésekről szólt a Property Investment Forum második kerekasztal-beszélgetése.
Az első Property Investment Forum óta 20 év telt el a magyar és a régiós ingatlanpiacokon és gazdaságokban. Hol álltunk 20 éve és hol állunk ma? Mit kéne tennünk ahhoz, hogy újra sikeres legyen nemzetközi viszonylatban is a hazai ingatlanpiac? Hol hibáztunk és miben voltunk éltanulók? Többek között ezekről a kérdésekről beszéltek a XX. Property Investment Forum első panelbeszélgetésének szakértői, amit egy átfogó előadás előzött meg a piac aktuális trendjeiről.
20 éves a hazai ingatlanpiac meghatározó konferenciája, és találkozóhelye: a Property Investment Forum. Elindult a konferencia, ahol a jövőbeli átalakulásokról tartott nyitóelőadást Noah Steinberg, a WING elnök-vezérigazgatója, az ingatlanipari értékláncról, az együttműködés fontosságáról tartott előadást Takács Ernő, IFK elnök, valamint az iránykeresésről beszélt Schőmer Norbert, az RICS Magyarország elnöke.
Meglehetősen göröngyös úton haladt az elmúlt évben a hazai és a nemzetközi kereskedelmiingatlan-piac. A bizonytalanságokkal teli időszakok után viszont kezd változni a hangulat, és talán a befektetési volumen is elérte mélypontját. Hogy mi pörgetheti fel újra a szektort, mennyire tisztult a kép az egyes szegmensekben, és túl vagyunk-e a legrosszabb időszakon, arról az ingatlantanácsadó cégek vezetőit kérdeztük. Nézzük, mire kell figyelnünk és mire számíthatunk az előttünk álló évben!
Eltelt húsz év, ami alatt nagyon megváltozott a hazai ingatlanpiaci környezet. Ez az ingatlanpiac már nem az az ingatlanpiac, mint ami 2005-ben volt. Érett, profi, prosperáló, versenyző, átlátható, rugalmas, bérlő- és funkcióorientált. De mi jön most? Felpattanás vagy elnyúló kivárás várható? A már rég lecsengett világjárvány és a még mindig tartó orosz-ukrán háború mellett továbbra is rengeteg a kérdőjel és a kihívás. A mérsékelten javuló kamatkörnyezet, a globális klíma- és biztonságpolitikai kérdések és a mesterséges intelligencia forradalma mind ide sorolható. Hogy merre tartunk 2024-ben, arról a szeptember 25-i XX. Property Investment Forum konferencián részletesen beszélnek a piac szakértői.
Ötödik éve része a mindennapjainknak az otthoni munkavégzés. A Covid alatt bekövetkezett változások közül talán ez az, amit a legnehezebben tudunk elengedni, noha a munkáltatók folyamatosan küzdenek a munkavállalók irodába való visszatéréséért. Az új trend az irodapiacot is alaposan felforgatta, a korábban kedvelt eszköz a befektetők térképén jelentősen hátrébb került, miközben az üresedési ráták világszerte látványosan megemelkedtek. Hogy az elmúlt évek folyamatainak tükrében megtalálta-e már az egyensúlyt a piac, mennyire tudatosak a bérlők és kik lehetnek a folyamat nyertesei, arról a hazai irodapiac szakértőit kérdeztük.
De láthatáron a segítség.
Mennyivel nőttek a reálbérek?
Hírfolyamunk az ukrajnai háborúról percről percre.
Az ukrán elnök ismét elutasította a magyar kormány béketervét.
Meddig nőhet még?
Kik kísérték el a politikust?
Az IO Partners szakértőivel beszélgettünk.